• Current GSOC members have accounts and should not register again.

    Members can log in with their username or email address. Usernames include first and last name with no space like "JohnSmith". Click the "Forgot Login?" link to retrieve your password via email.

    Once you have logged in, visit your member profile page, check your personal info, and upload a picture.  The links to edit your profile are in the upper left corner of your profile page.

    If you are interested in joining the the club, review the information on the club, fill out an application form and send it in with your annual membership fee of $35 ($45 for family).  Get all the details and join the fun!

Login or Register

GSOC Member Blogs

All members of GSOC are invited to share via this blog. Simply login and start posting.

  • Home
    Home This is where you can find all the blog posts throughout the site.
  • Categories
    Categories Displays a list of categories from this blog.
  • Tags
    Tags Displays a list of tags that has been used in the blog.
  • Bloggers
    Bloggers Search for your favorite blogger from this site.
  • Team Blogs
    Team Blogs Find your favorite team blogs here.
  • Login

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

The GSOC has earned a shared first place position with Winston-Salem in the Eastern Division after our third race at Beech Mountain February 11-12, 2017.  We look forward to the Sugar 2 race in two weeks to push ahead to retain our first place status. 

Saturday’s slalom offered ultra mild temperatures in the 40’s and 50’s with fog and clouds that settled around Beech mountains 5545 ft. vertical that offered line of sight for about three gates.  Division 2 started first with a slightly technical set.  Luckily we were able to salt the course to retain a hard surface throughout the race.  Division 1 started an hour after with a much more technical track with poor visibility and “divot” ruts.

Sundays GS conditions mirrored Saturday but only warmer.  Fog and clouds came in and left for the first half of racers on Division 1 then let up for the rest of the day.  A set between 20 and 25 meters between GS gates along with some late ruts favored smooth racers on longer boards.  Division 2 started and ended with overcast conditions with on and off rain in flat light.  Division 2 used Division 1’s track as it had the most salt and harder surface.   Chad Hooks, our visually impaired athlete finished his first timed runs this season!  Chad and his guide Roger Brown decided to let Chad go first with Roger following, giving Chad instructions through an inside the helmet speaking/hearing device.

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Beech race February 11-12, 2017:

Jake Laroe—Third, flight 1 Slalom, First GS

Dan Shurkus—First, Flight 2 Slalom, Second GS

Liz Beadle—Third, flight 2 GS

Blake Justice—Third, flight 4 Slalom

Doug Laroe—First, flight 5 Slalom

Keegan Clary—First, flight 8 GS

Phillip Clary—Second, flight 11 GS

Darren Smith—Third, flight 13 Slalom

Jukka Kayhko—Third, flight 13 GS

Mathew Smith—Third, flight 14 Slalom, second GS

Gareth Williams—First, flight 17 slalom and GS!!

Congratulations to Stuart Williams on qualifying to race during the slalom event.  

Hits: 196
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

Mother Nature has not cooperated this season so far.  Our first race @ Appalachian in December was warm and rainy.  Our Sugar 1 race had temps as low as -2 with a wind chill of -25!

The GSOC race team is currently tied for first after our second race of the 2016-2017 season at Sugar Mountain January 7-8, 2017.  We are tied with Winston-Salem in The Eastern Division.  Too many no shows and folks that did not show up on time made for a tough weekend.

Saturday’s 8:55 start for slalom was in the teens.  On and off fog coupled with snow-making made vertigo part of the main attraction.  Ruts formed after only 5 racers in both divisions causing panic among all athletes except the ones without fear.  Vision was poor due to fog and light snow which made it hard to navigate on the ultra-steep Division 1 race on Gunthers Way, by far the steepest race course in probably the USA.  Division 2 was set up on Big Birchless as Oma’s Meadow was not groomed yet.  We had two new racers qualify to race for the GSOC on Oma’s Meadow: Garreth Williams and David Freeman.

Sundays Division 1 GS set was at the same start area as the slalom.  -2 temps and -25 wind chill made everyone bundle up like a stuffed sausage.  More fog, wind gusts and snow blinded the first run.  A tight course actually improved on the second run.  Division 2 fared a little better condition wise.  Hardly anyone free skied after the race.  Personally, I got mild frostbite on my left toes…hard to race with popsicle toes!  Please come out to our next race at Wintergreen January 28-29.  This is a fine resort only 3 hours 15 minutes from Greensboro.

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Sugar 1 race January 7-8, 2017:

Jake Laroe—Second, flight 1 Slalom and GS

Doug Laroe—First, flight 6 slalom

Tim Smith—Third, flight 7 slalom, Second GS

Dan Walsh—First, flight 8 slalom

Ayden Johnson—Third, flight 8 Slalom

Roger Brown—First, flight 9 GS

Mark Blakely—First, flight 10 Slalom

Steve Shea—Second, flight 13 Slalom, First GS

Brooks Freeman—Second, flight 14 Slalom, First GS

Abby Miller—Second, flight 15 Slalom

Darren Smith—Third flight 16 Slalom, first GS

Mathew Smith—First, flight 17 GS

Kilee Blakely—First, flight 18 Slalom 

Special congratulations to newly qualified GSOC racers:

David Freeman

Garreth Williams

Ayden Johnson 

Hits: 278
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

The GSOC race team earned an official sole first place after many podiums on slalom day at Appalachian Mountain December 17-18, 2016.  We almost matched this performance at Sundays GS but fell back a few points behind the Winston-Salem team.

Saturday’s 9:30 slalom start for Division 2 was overcast and fairly warm with temps in the low 50’s.  Lots of salt pellets melted, then hardened the snow surface after setting up for an hour to let racers carve on a fairly dense surface.  After a total course re-set for Division 1, the surface remained fair and fun with comments like “can you believe how the course help up in 50 degree temps?”  Luckily it was wind free with intermittent sunshine.  Sundays GS challenging, fog, intermittent rain with temps in the 50’s turning a little colder later in the day.  We decided to wait an hour to let the main rain storm pass, then GAME ON!  Division 1 started first with a surprisingly fast and firm surface after more salt preparation.  A very easy, fast set favored the athletes with old school line and tactics.  Division 2’s conditions were just as good but plagued by timing mechanism issues. 

The next race is Sugar 1, January 7-8, 2017.  Please think cold weather thoughts for the new year so we have enough snow to race on in a few weeks!

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Appalachian race December 17-18, 2016:

Jake Laroe—First, flight 1 Slalom and GS

Dan Shurkus—Third, flight 2 GS

Will Spradling--Third, flight 2 Slalom

Liz Beadle—Second, flight 3 Slalom, first GS.  Officially “Hot woman” on the hill both days!!

Tom Spradling--First, flight 5  Slalom

Doug Laroe—Second, flight 5 Slalom

Blake Justice—Third, flight 6 GS

Garry Whitaker—First, flight 6 Slalom and GS

Hailey Thomas—Third, flight 7 Slalom

Greg Thomas—Second, flight 12 GS

Sharon Horton—Second, flight 14 Slalom, third GS

Hunter Howerton—Third, flight 17 Slalom, First GS

Congratulations to Darren and Mathew Smith who both qualified to race at Appalachian on their first attempt.  Welcome to the team!   

Hits: 335
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

Unfortunately, this is the last racer BLOG of the 2015-2016 CSC Race Series season.  I am proud of the GSOC team that focused hard to retain the cup but came in 6th out of 12 teams this weekend.  We will continue to focus more and more on developing our young racers and families and anyone else that wants to learn to race and have fun. 

For the sixth year in a row, the CSC decided to run all races in one day.  Two runs of GS in the morning, then two runs of Slalom in the early afternoon.  It takes great athletes to become fit enough physically and mentally to compete.

For GS, the 9:45 start offered overcast skies and temps in the high 20’s and no wind: Very nice conditions for both divisions with a narrow fast set.  Mostly grippy ice that gave everyone confidence carving turns.

Starting at 1:30 for Slalom, conditions stayed the same but softened just a bit.  The Division 2 course was set narrow and fast.  The division 1 course was as technical as possible:  A four gate flush, 3 hairpins and 60 gates overall.  Quite the work out and kind of like a World Cup set less flat terrain.

Prizes were given out for podium winners in GS and Slalom.  Trophy’s were given out for combined times for GS and Slalom in both divisions.

SPECIAL NOTES:  Jake Laroe won the Ralph Tate award with the fastest overall time for all runs this weekend at 172.27 seconds.  For this achievement, Jake won a pair of new Head skis.  The guy that came in second had 179.02 seconds.  In addition, Jake also won the Tom Broughton award for most points accumulated for a male during the regular season: 167 points.  For this achievement, Jake won airfare and a training package to Steamboat in December!

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third and combined time trophy at the Crescent Cup race March 5:

Jake Laroe—First, flight 1 GS, First Slalom, first place combined trophy.

Trevor Thomas—Second, flight 1 slalom, third place combined time trophy

Doug Laroe—Second, flight 5 GS, First slalom, First place combined overall trophy

Garry Whitaker—Third, flight 5 Slalom

Landon Clary—Third, flight 6 GS

Hailey Thomas—Third place combined overall trophy

Caity Burnham—Second, flight 11 GS

Roger Brown—Third, flight 11 GS and Slalom, Second place combined overall trophy Craig Taylor—Second, flight 12 Slalom, Second place overall combined trophy

Kristy Clary—Second, flight 14 GS, First overall combined trophy

Steve Shea—Second, flight 14 Slalom, Third place overall combined trophy

Hunter Howerton—Third, flight 16 Slalom

Race Results

Giant Slalom Results (PDF)

Slalom Results (PDF)

Combined Results (PDF)

Team Results (PDF)

Memorial Awards Recipients (PDF)

Hits: 977
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

 

The GSOC has earned a fourth place in the Eastern Division after our fifth and final race at Sugar Mountain February 20-21, 2016.  We hope to take some frustrations out in two weeks trying to maintain the possession of the Crescent Cup at Silver Creek March 4-6 that we earned last season. 

Warm and wet Saturday with temps in the low 40’s let both divisions don a rain jacket or wind breaker to try and tame the “snow cone” ice conditions.  Luckily, the division 1 course was salted and decent terrain held up for most every racer on slalom day.  Many tops of single pole slalom gates actually stuck in the snow rather than bouncing back...a phenomenon that I have never seen before.  Greensboro took the day and beat all eastern division teams by two points!

Sunday’s GS mimicked Saturday but warmer and more wet, around 51 degrees offered slush.  Luckily, Sugar put down a nice blanket of salt to try and harden each course.  It worked for the first run, but not so much on the second run.  The severe fall away course set on Division 1 was kind of mean spirited with gate distance around 18-20 meters.

Even division 2 had shorter distances between gates and a wide set which caused ruts and many, many DQ’s.  Light fog came in and out for both divisions.

BTW, we had 38 racers in the cue this weekend, THE MOST GSOC RACERS EVER!

Congratulations to the following newly qualified GSOC racers!:

Gina Farfour, Lee Blakely, Keegan Spradling (8)

Congratulation to each and every team member and their parents and friends for supporting the team this year.  You only get points in life IF you participate.  That’s the key folks: join up no matter what your age, learn a new skill, perform, smile and earn a pair of socks for the effort!  Hope to see everyone next season and some new faces…

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Sugar 2 race February 20-21, 2016:

Jake Laroe—First, flight 1 Slalom, Third GS!

Dano Shurkus—First, 2 Slalom, third GS

Doug Laroe—Second, flight 5 Slalom

Tom Spradling—First, flight 6 Slalom

Dan Walsh—Second, flight 6 Slalom

Garry Whitaker—Third, flight 6 Slalom, First GS!

Hailey Thomas—First, flight 9 14 Slalom and GS!

Caity Burnham—Second, flight 10 GS

Mark Blakely—Second, flight 12 Slalom

Phillip Clary—Third, flight 13 GS

Steve Shea—Second, flight 14 Slalom

Brooks Freeman—Second, flight 15 Slalom

Kip Blakely—First, flight 16 Slalom, Second GS!

Abby Miller—Second, flight 18 Slalom, First GS!

Hunter Howerton—Second, flight 18 GS

Kilee Blakely—Second, flight 19 Slalom and GS!

Race Results

Saturday Results, February 20, 2016 (PDF)

Sunday Results, February 21, 2016 (PDF)

Team Results, February 21, 2016 (PDF)

Hits: 1082
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

The GSOC remains in fourth place in the Eastern Division after our third race at Beech Mountain February 6-7, 2016.  We look forward to the Sugar 2 race in two weeks to hopefully re-gain some points for a podium finish for the season.  

Saturday’s slalom offered mild temperatures just above freezing with sunny, then cloudy then sunny skies.  Division 2 started first with a wide open, fun and slightly icy set.  Previous nights snow making left golf ball sized ball bearing in some spots to navigate.  Division 1 started an hour after with a little more technical and still icy track.

Sundays GS conditions mirrored Saturday but a bid milder.  Slightly cloudy weather came in and left for the first few racers on Division 1 starting at the top shack on Robins Run.  Exactly 20 meters between all GS gates along with some late ruts favored smooth racers on shorter radius boards.  Division 2 started crystal clear then ended in cloudy conditions and flat light.  Chad Hooks, our visually impaired athlete finished his first timed run this season!  Chad and his guide Roger Brown decided to let Chad go first with Roger following, giving Chad instructions through an inside the helmet speaking/hearing device.    

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Beech race February 6-7, 2016:

Jake Laroe—First, flight 1 Slalom

Trevor Thomas—Third, Flight 1 Slalom

Garry Whitaker—Third, flight 4 Slalom

Dan Walsh—Third, flight 5 Slalom

Roger Brown—Third, flight 8 GS

Caity Burnham—Third, flight 11 Slalom

Mark Blakely—First, flight 13 Slalom

Steve Shea—First, flight 15 GS

Kip Blakely—Second, flight 16 Slalom

Kilee Blakely—Third, flight 17 Slalom

Race Results

Saturday Results, February 6, 2016 (PDF)

Sunday Results, February 7, 2016 (PDF)

Team Results, February 7, 2016 (PDF)

Hits: 1124
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

The GSOC remains in fourth place in the Western division after the second race of the season at Appalachian Mountain in Blowing Rock, NC.  Club place standings are not important when family and life situations remain the number one priority.

Saturday’s 9:30 blue bird slalom start was fairly only slightly chilly with starting temps around 35 degrees.  Tree shadows covering the course and a heavy dose of salt on the course proved to be a winning combination for all racers minimizing ruts and holes.  Kudos to the Appalachian staff for being friendly and racer proficient.  Everybody had a smile on their face before during and after competition due to the fun set.

Sundays GS offered the more mild temperatures getting up to 55 with no breeze.  People were skiing in shorts.  The great weather brought our partially sighted athlete, Chad Hooks who put forth an excellent effort surpassing his capabilities.  The race crew was able to salt the course once again to minimize ruts and bumps.  After the granulated snow cone ice was scrapped off, hard snow underneath persisted all day to the enjoyment and benefit to all.

Congratulations to Kip and Kilee Blakely who qualified to race for the GSOC on Sunday and to Jukka Kayhko on Saturday!

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Appalachian 2 race January 30-31, 2016:

Jake Laroe—First, flight 1 slalom, and First GS.  HOT man on the hill two days in a row!

Ray Berggreen—Second, flight 1 slalom

Dan Shurkus—Third, flight 2 Slalom, third GS

Will Spradling—First, flight 3 slalom

Doug Laroe—Second, flight 5 Slalom

Dan Walsh—Second, flight 7 Slalom, third GS

Craig Taylor—Third, flight 11 Slalom

Phillip Clary—Third, flight 13 GS

Sharon Horton—Second, flight 14 Slalom

Race Results

Saturday Results, January 30, 2016 (PDF)

Sunday Results, January 31, 2016 (PDF)

Team Results, January 31, 2016 (PDF)

Special Message to Team Member Jeanne Laroe....

Hits: 1079
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

Mother Nature has not cooperated this season so far.  Our first race @ Appalachian December 19-20 because it was 70 degrees in Blowing Rock that weekend.

The GSOC race team is currently in fourth place after our first race of the 2015-2016 season at Sugar Mountain January 9-10, 2016.  We are nine disappointing points back from the first place Winston-Salem club in The Eastern Division.  We had only a few racer bright spots as soft conditions reeked havoc on our carvers.

Saturday’s 9:00 start for slalom was 40 degrees.  Light wind and overcast conditions made the bumps and ruts even harder to see and navigate on the ultra-steep inaugural CSC race on Gunthers Way.  By far the steepest race course in probably the USA with Mt. Hood conditions for the first 40 racers (frozen, frozen granular) gave way to step ruts, bumps and terrain features more suited to mountain climbers.  Division 2 was set up on Big Birchless as Oma’s Meadow still offered a grass slope.  Conditions were great and the race finished at 10:15.  We had two new racers qualify to race for the GSOC on Oma’s meadow on their first try: Mark Blakely and Brooks Freeman.

Sundays GS set on an ultra-steep pitch with overnight rain offered even worse conditions.  Most of our racers couldn’t figure it out and DQ’d by losing a ski or skiing out.  We don’t do too well when we can’t carve turns.  Temps started at 35 with a little mist, the wind picked up then sun, then sleet, freezing rain, then fog, then sun, then snow and then the bad weather started.  We promise to hit the reset button!  Please come out to our next race at Appalachian January 30-31 view the race from the deck or see it next to the course.

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Sugar 1 race January 9-10, 2016:

Ray Berggreen—Third, flight 1 GS

Trevor Thomas--Second, flight 1 Slalom

David Lippucci—Third, flight 2 slalom

Will Spradling—Second, flight 3 Slalom

Tom Spradling—Third, flight 5 Slalom

Doug Laroe—First, flight 6 slalom, Second GS

Tim Smith—Third, flight 8 slalom, Second GS

Caity Burnham—Second, flight 10 slalom

Greg Thomas—Third, flight 12 GS

Kristy Clary—Second, flight 14 GS 

Special congratulations to newly qualified GSOC racers:

Brooks Freeman

Mark Blakely

Also, Congratulations to Jake Laroe who placed FIRST out of 267 at the Steamboat race camp in early December!! 

Race Results

Saturday Results, January 9, 2016 (PDF)

Sunday Results, January 10, 2016 (PDF)

Team Results, January 10, 2016 (PDF)

Hits: 1145
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

You are now reading the last racer BLOG of the season brought to you by the GSOC CRESCENT CUP CHAMPIONS!!  I couldn't be more proud of a team that focused on race technique, line and tactics to overcome obstacles and win the back the CUP!  I have already started cycling, getting ready for some training and fun at Mt. Hood in July.  I will continue to focus more and more on developing our young racers and anyone else that wants to learn to race and have fun.  Congratulations to all GSOC race team members that attended the Crescent Cup:  We were second overall out of 12 teams after the GS, then dropped the hammer on a perfect slalom set creaming all other teams coming in first out of all 12 teams and first overall for the CUP! 

For the fifth year in a row, the CSC decided to run all races in one day.  Two runs of GS in the morning, then two runs of Slalom in the early afternoon.  It takes great athletes to become fit enough physically and mentally to compete.

For GS, the 9:00 start offered a blue bird day with temps in the low 20’s and no wind: P-E-R-F-E-C racing conditions.  Mostly grippy soft ice that gave everyone confidence carving turns.

Starting at 1:00 for Slalom, conditions stayed the same but softened just a bit.  The Division 2 course had a nasty bump at the dog leg that made things quite fun with the terrain feature.

Prizes were given out for podium winners in GS and Slalom.  Trophies were given out for combined times for GS and Slalom in both divisions.

SPECIAL NOTES:  Jake Laroe won the Ralph Tate award with the fastest overall time for all runs this weekend at 159.02 seconds.  For this achievement, Jake won a pair of new Atomic skis.  The guy that came in second had 166.67 seconds.  In addition, Jake also won the Tom Broughton award for most point accumulated for a male during the regular season: 214 points.  For this achievement, Jake won airfare and a training package to Steamboat in December!

Elizabeth Beadle was second fastest woman this weekend beating out 57 other female competitors.    

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third and combined time trophy at the Crescent Cup race March 7:

Jake Laroe—First, flight 1 GS, First Slalom, first place combined trophy.

David Lippucci—First, flight 2 GS, second slalom, first place combined time trophy

Dan Shurkus—Second, flight 2 GS, third slalom, third place combined overall trophy

Skylar Beadle—Third, flight 4 GS, First slalom, first place combined overall trophy

Garry Whitaker—Second, flight 4 Slalom, second place combined overall trophy

Doug Laroe—Second, flight 5 Slalom

Dan Walsh—Second, flight 6 Slalom, second place combined overall trophy

Landon Clary—First, 7 Slalom, First place combined overall trophy

Roger Brown—Third, flight 11 GS and Slalom, Third place combined overall trophy Sharon Horton—Third, flight 14 GS, first Slalom, First place overall combined trophy

Nicole Howerton—Third, flight 15 GS

Hunter Howerton—Second, flight 17 GS, third Slalom, First place overall comb. trophy

Race Results for Saturday March 7, 2015

Giant Slalom (PDF)

Slalom (PDF)

Combined (PDF)

Team Results (PDF)

Hits: 1797
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

 

The GSOC has earned a third place in the Eastern Division after our sixth and final race at Beech Mountain February 21-22, 2015.  We hope to take some frustrations out in two weeks trying to re-take the Crescent Cup at Silvercreek March 7-8.

“Cyclonic” Saturday as we now call it let us have one run in each division due to 40-60 MPH winds and cold temps that shut down the detachable quad.  Most everyone complained about “popsicle” toes limping to and from the race course.  Most people were quite disappointed the CSC RD shortened each division’s race to one run even though the wind on the course was non-existent.  Plus, when everyone figured out it was easier to just walk up the shortened slope rather than take a far away secondary chair, we wondered what was up.  Division two started first with a wide open, fu yet icy set.  Division 1 started an hour after with a little more technical and still icy track.

Sundays GS runs were a stark contrast to Saturday.  Calm wind, mild temps and a damp atmosphere made the race crew throw out salt to harden the course for both divisions.  Light fog came in and left for the first few racers on Division one starting at the top shack on Robins Run.  Choppy ruts and snow cone ice favored the smooth racers.  Division 2 started crystal clear then ended in the fog.  The less experienced racers really stayed in the game and fought hard for each turn.  Great lessons on perseverance and tenacity here.

Congratulation to each and every team member and their parents and friends for supporting the team this year.  You only get points in life IF you participate.  That’s the key folks: join up no matter what your age, learn a new skill, perform, smile and earn a pair of socks for the effort!  Hope to see everyone next season and some new faces… 

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Beech race February 21-22, 2015:

Jake Laroe—First, flight 1 Slalom, First GS!!

Trevor Thomas—Third, Flight 1 GS

Keegan Clary—Second, flight 6 Slalom, Third GS

Greg Thomas—Second, flight 12 Slalom, Third GS

Sharon Horton—Second, flight 14 Slalom

Kristy Clary—Third, flight 14 Slalom, First GS

Race Results

Saturday, February 21, 2015 (PDF)

Sunday, February 22, 2015 (PDF)

Final Team Results, February 22, 2015 (PDF)

 

Hits: 1573
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

The GSOC race team has momentarily slipped into second place after the fourth race of the 2014-2015 season at Sugar Mountain February 7-8, 2015.  We are tied with the Raleigh club for second place in the Eastern Division.  We have some tough obstacles to overcome to reign supreme at Beech Mountain in a few weeks.  I know we are up to the challenge!

Saturday’s 9:00 start for slalom offered a rare blue bird day with comfortable temps.  The Sugar Slalom race slope had carvable ice with a technical set that had a delay, three hairpins and a four gate flush.  Big Red aka Oma’s Meadow for Division 2 racers served up an ice skating rink that only a few could tame.

Sundays GS had the same conditions only a little softer for both courses.  Sugar Slalom had a tight set with gate distance only a little further than the Slalom course the day before.  Division two GSOC racers figured out the hard conditions and came away with some nice podiums…congrats to the Clary boys!    

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Sugar 2 race February 7-8, 2015:

Jake Laroe—First, flight 1 Slalom and DGS!

Trevor Thomas--First, flight 2 Slalom

David Lippucci—Third, flight 2 GS

Elizabeth Beadle—First, flight 3 Slalom

Doug Laroe—Second, flight 5 slalom and GS

Garry Whitaker—Third, flight 5 slalom

Steve Auffinger—Third, flight 5 GS

Hailey Thomas—Second, flight 7 Slalom, First GS

Dan Walsh—Second, flight 8 Slalom

Tim Smith—Second, flight 9 slalom, first GS

Caity Burnham—Third, flight 9 Slalom, third GS

Landon Clary—Second, flight 11 GS

Keegan Clary—First, flight 11 GS

Hunter Howerton—Third, flight 18 GS

Race Results

Saturday, February 7, 2015 (PDF)

Sunday, February 8, 2015 (PDF)

Team Results, Sunday February 8, 2015 (PDF)

Hits: 1697
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

GSOC remains in first place by only two points after limping away from some strong competition at Appalachian Mountain in Blowing Rock, NC.  We are 2 points ahead of rival Charlotte and 3 points ahead of Raleigh in The Eastern Division. 

Saturday’s 9:30 slalom start was fairly warm with temps in the low 40’s.  Partly cloudy skies offered only a slight breeze, much different than the 40 mph winds that ushered in the warm air the night before.  Too many DQ’s by our team did not translate into points.  We did demonstrate that every GSOC racer was going for it to gain a podium spot.

Sundays GS offered the same mild temperatures and a slight breeze with cloudy to sunny skies.  The race crew was able to salt the course to minimize ruts and bumps.  Hard snow conditions persisted all day to the enjoyment and benefit to all.

Congratulations to Holden Kayhko who qualified to race for the GSOC on Sunday after two years of trying!

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Appalachian 2 race January 31-February 1, 2015:

Jake Laroe—First, flight 1 slalom, and First GS.  HOT man on the hill two days in a row!

Dan Shurkus—Third, flight 2 Slalom, First GS

Will Spradling—First, flight 3 slalom

Tom Spradling—Second, flight 4 Slalom

Blake Justice—Second, flight 4 GS

Dan Walsh—Second, flight 6 Slalom

Chad Hooks—Second, flight 15 GS

Hunter Howerton—Third, flight 16 Slalom and GS

Race Results

Saturday, January 31, 2015 (PDF)

Sunday, February 1, 2015 (PDF)

Team Results, February 1, 2015 (PDF)

Hits: 1545
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

By David Lippucci—Race Director

dlippucci@nc.rr.com

 

The GSOC race team has retained its first place status after our second race of the 2014-2015 season at Sugar Mountain January 10-11, 20154.  We are six fat points ahead of Charlotte and 7 points ahead of Raleigh in The Eastern Division.  The team performed quite well on slalom day even though we had some sick racers that performed in a weakened state.

Saturday’s 9:00 start for slalom was 3 degrees.  No wind and sunny skies made it a rather nice day with Styrofoam conditions that didn’t deteriorate too badly.  The Sugar slalom slope offered a tight set with no rhythm with standard left to right hairpins and tight gates near the finish.  “Oma’s Meadow”, the previous Big Red for Division 2 racers served up a fun fast set with grippy conditions.  New racer Steve Shea earned two top step podiums in his first time out as a racer!

Sundays GS offered the same condition but much warmer, in the low 30’s.  Team GSOC fared much better and placed first overall among all teams.  We almost had a sweep in Flight 2! 

Please come out to our next race at Appalachian January 31-February 1 to view the race from the deck or see it next to the course.

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Sugar 1 race January 10-11, 2015:

Ray Berggreen—First, flight 1 slalom

Jake Laroe--First, flight 1GS

Dan Shurkus—Third, flight 2 slalom

Trevor Thomas—Second, flight 2 slalom, First GS

David Lippucci—Second, flight 2 GS

Elizabeth Beadle—Third, flight 3 GS

Marty Reiter—Second, flight 3 slalom

Doug Laroe—Second, flight 5 slalom

Garry Whitaker—Third, flight 5 GS

Will Spradling—First, flight 6 Slalom and GS!!

Dan Walsh—First, flight 7 slalom

Hailey Thomas—Second, flight 8 slalom, third GS

Landon Clary—Third, flight 10 Slalom and GS

Tim Smith—Second, flight 10 GS

Jeanne Laroe—Third, flight 16 slalom and GS

Steve Shea—First, flight 17 slalom and GS

Race Results 

Saturday, January 10, 2015 (PDF)

Sunday, January 11, 2015 (PDF)

Team Results, January 11, 2015 (PDF)

Hits: 1612
0

Posted by on in Race Team

GSOC Racer Blog

 

By David Lippucci—Race Director

 

Appalachian Race 1, Dec 20-21, 2014

dlippucci@nc.rr.com 

 

The GSOC race team earned an official sole first place after many podiums on GS day at Appalachian Mountain December 20-21, 2014.  Even though temps were indicative of a decent day on the golf course, the team managed to tear out of second place after a slow Saturday slalom start.  Everyone loved getting some technical turns in B4 the holidays. 

Saturday’s 9:45 slalom start for Division 2 was overcast and fairly warm with temps in the high 40’s.  Lots of chemical and salt couldn’t keep the snow in true rock hard racer form.  After a re-set for Division 1, the course remained chunked up and sloppy kind of like frozen ball bearings with a consistency near snow cone ice flavored with dirt.  Luckily it was wind free with intermittent sunshine.  Sundays GS was not much better with temps in the 50’s turning a little colder later in the day.  Division 1 started first with plenty of chunked up step ruts that shot out a few racers who couldn’t tame the rodeo ride.  Division 2’s conditions didn’t fare much better even though the rock salt started to hold things together a bit.

The entire team got together at the Laroe’s new home in Boone Saturday night to celebrate Jake Laroe’s graduation from NC State with a double major.  Jake started with the team about 12 years ago as a 4 foot tall ripper.  He was crowned fast man on the hill after Sundays GS.

The next race is Sugar 1, 2015 January 10-11.  Please think cold weather thoughts so we have enough snow to race in a few weeks!

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Appalachian race December 20-21, 2014:

Jake Laroe—First, flight 1 GS

Dan Shurkus—First, flight 2 Slalom and GS

Marty Reiter--Second, flight 2 Slalom

Liz Beadle—Third, flight 2 GS

Madeline Burnham—First, flight 3 Slalom

Tom Spradling--First, flight 4  Slalom

Skylar Beadle—Second, flight 4 Slalom, First GS

Doug Laroe—Third, flight 4 Slalom

Blake Justice—Second, flight 4 GS

Will Spradling—First, flight 6 Slalom

Hailey Thomas—Second, flight 11 Slalom, Third GS

Greg Thomas—Second, flight 12 GS

Sharon Horton—Third, flight 13 GS

Race Results 

Saturday, December 20, 2014 (PDF)

Sunday, December 21, 2014 (PDF)

Team Results, December 21, 2014 (PDF)

 

Hits: 1563
0

Posted by on in Race Team

By David Lippucci—Race Director

David Lippucci, Race Director 

dlippucci@nc.rr.com

 

Race Report & Statistics 2013-14

 

Crescent Cup, Silvercreek WV March 8

This is unfortunately my last race BLOG of the season.  I will be sad inside knowing that I won’t have to conform to CSC deadlines and rules.  I have already started cycling, getting ready for some training and fun at Mt. Hood in July.  Next season will be simpler, focusing on the great GSOC team members instead of going in other directions.  Congratulations to all GSOC race team members that attended the Crescent Cup:  With only six flights in each division, we kind of came in middle of the pack.  We were fourth overall out of 12 teams in the morning GS set and fifth in the afternoon Slalom set with an ultimate fifth place overall for the Crescent Cup.

For the fourth year in a row, the CSC decided to run all races in one day.  Two runs of GS in the morning, then two runs of Slalom in the early afternoon.  It takes great athletes to become fit enough physically and mentally to compete.

For GS, loose sugar/granular scraped off to wet ice that was very carvable.  Temps were in the 30’s and low 40’s with intermittent sun.

Starting at 1:30 for Slalom, conditions didn’t change much even though it clouded up a bit then started to get a little colder.

Prizes were given out for podium winners in GS and Slalom.  Trophy’s were given out for combined times for GS and Slalom in both divisions.

SPECIAL NOTES:  Sara Dockery-Bliss was crowned fastest woman on the mountain!  She received a pair of Head skis for her efforts all while being preggars!

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third and combined time trophy at the Crescent Cup race March 8:

 David Lippucci—First, flight 2 GS and Slalom.  First place combined time trophy

Don Shaffer—Third, flight 2 GS

Garry Whitaker—First, flight 4 Slalom

Mike Lanier—Third, flight 6 GS, First Slalom.  First place combined time trophy

Keegan Clary—Third, flight 11 GS.  Second place combined time trophy

Phillip Clary—Second, flight 13 GS

Sharon Horton—Third, flight 14 GS.

I’ll see everyone at Summer Fun Nationals in July or at Copper Thanksgiving week!

 

Giant Slalom Results

Slalom Results

Combined Results 

Team Results 

Sugar Mountain Race 2 February 22-23

Congratulations to all GSOC competitors and family members that contributed to a great 2013-2014 race season!  We came in second behind a strong Raleigh team at Sugar 2, February 22-23, 2014.

Saturday’s 8:59 start for slalom was a rare blue bird day with absolutely no wind with temps in the 40’s.  Sugar’s short but not sweet turns on division one benefited balanced pros.  The division two set was open and fun with frozen conditions that turned into mashed potatoes after the race.

Sundays GS offered identical blue bird conditions. The division one course started and ended with a rock hard but carvable surface that only benefited folks who used their slalom skis in the short baby turn GS course. The Division two course was a little slicker but stayed in nice shape for all competitors.

Excellent season to the largest team in the CSC!

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Sugar 2 race February 22-23, 2014:

Ray Berggreen—Third, flight 1 Slalom, Second GS

Byron Loflin—Second, flight 2 GS

David Lippucci—Second, flight 2 Slalom

Don Shaffer—Third, flight 2 Slalom

Elizabeth Beadle—Third, flight 2 GS

Steve Auffinger—First, flight 4 GS

Doug Laroe—Second, flight 5 Slalom

Skylar beadle—Second, flight 5 GS

Dan Walsh—Third, flight 6 Slalom

Caity Burnham—Third, flight 6 GS

Landon Clary—Third, flight 8 Slalom

Hailey Thomas—Third, flight 11 Slalom, Second GS

Phillip Clary—Second, flight 13 GS

Sharon Horton—Third, flight 14 GS

Saturday February 22 Results

Sunday February 23 Results

Team Results February 23 

Beech Mountain Race February 8-9

The GSOC has been able to maintain its first place lead of 6 points over the Charlotte club after our fourth race of the season at Beech Mountain February 8-9, 2014.  With a strong showing at Sugar in two weeks, we hope to become the division champs for the season.

Saturday’s cloudy, mild temps with hardly any wind greeted our slalom racers with open arms.  Both race sets were fun even though the snow was brick hard for half of the course and super soft in others.  Things troughed up pretty bad near the end of each race.  Beech ran like clockwork with semi-long lift lines.  Everyone was able to make many free runs before, during and after the race.

Sundays GS runs were a stark contrast to Saturday.  Colds temps hardened up conditions for hard yet carvable ice course conditions.  Fog rolled in and out, wind rolled in and out, the cold just got colder.  Every racer absolutely loved the race course set by Beech and their expert staff.  We hope to continue to race here in the future even though there are on mountain disputes between Beech Mountain, the Beech Mountain Ski Federation and Ski patrol.  Let’s hope they get their act together soon to let everyone have fun.

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Beech race February 8-9, 2014:

Don Shaffer—First, flight 3 Slalom, First GS

Elizabeth Beadle—First, Flight 2 GS

Marty Reiter--Second, flight 3 Slalom

Skylar Beadle—Second, flight 5 Slalom

Steve Auffinger—Second, flight 5 GS

Dan Walsh—First, flight 7 GS

Caity Burnham—Second, flight 8 Slalom, First GS

Keegan Clary—First, flight 9 Slalom, Third GS

Landon Clary—Second, flight 9 GS

Hailey Thomas—Second, flight 9 Slalom

Tim Smith—First, flight 9 GS

Phillip Clary—Second, flight 15 GS

Saturday February 8 Results

Sunday February 9 Results

Team Results February 9 

Cataloochee Mountain Race January 25-26

The GSOC race team is currently in FIRST place after our third race of the season at the inaugural Cataloochee area of Western NC January 25-26, 2014!  We are 7 points ahead of friendly rival Charlotte in The Eastern Division.  We had a small but fast contingent of 13 racers that traveled to Maggie Valley to tame the new resort.

Saturday’s 9:30 slalom start was delayed due to high winds…lift chairs were swinging into the lift poles!  High twenty degree temperatures coupled with 30 MPH winds, sleet, freezing rain and weird ice pellets made for quite the challenge.  Lifts were opened at 10 and both divisions had one run instead of two on their NASTAR hill called “Alley Cat”.  More like “Purring Kitty”.  Cataloochee service was great but the short race hill and lack of quality free skiing put a frown on many of our participants.

Sundays GS offered mild temperatures and a slight breeze with cloudy to sunny skies.  Division one ran on a nice trail called “Upper Omigosh” that was fairly long but narrow and dangerous.  The Division 2 course was turney and had a short run out.  Poor Chad Hooks ran through the finish fencing!

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Cataloochee race January 25-26, 2014:

Ray Berggreen—Second, flight 2 slalom, and Second GS

Dan Shurkus—First, flight 2 SL

David Lippucci—Second, flight 2 slalom

Elizabeth Beadle—Third, flight 2 GS

Don Shaffer—First, Flight 3 slalom

Wendy Krause—First,

Skylar Beadle—First, flight 5 GS

Caity Burnham—Second, flight 7 GS

Jeanne LaRoe—Third, flight 14 slalom, and Second GS

Saturday January 25 Results

Sunday January 26 Results

Team Results January 26 

Sugar Mountain Race 1 January 4-5

The GSOC race team is currently in second place after our second race of the 2013-2014 season at Sugar Mountain January 4-5, 2014.  We are only two points behind our arch rival Raleigh in The Eastern Division and two points ahead of new rival Charlotte.  Unfortunately, we had some “no show” penalties that took us out of the team point’s lead.

Saturday’s 9:00 start for slalom was brutal cold and boiler plate hard with bright skies.  Sugar slalom offered lots of up and down terrain that only a few racers that liked hard conditions were able to tame.  Big Red for Division 2 racers served up more grippy conditions but a tough flush that wiped a few of our racers out.

Sundays GS offered quite the contrast to Saturday.  Warm temps and soft snow/soft ice garnered some tough one footed ruts and light fog that made things even more fun.  Team GSOC fared much better and placed first overall among all teams.  We still need to make up for some lost points at our next inaugural race at Cataloochee January 26-26 in Maggie Valley, NC.

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Sugar 1 race January 4 + 56, 2014:

Jake Laroe—First, flight 1 GS

Sarah Dockery-Bliss--First, flight 2 GS

Dan Shurkus—Second, flight 2 GS

Elizabeth Beadle—Second, flight 3 GS

Don Shaffer—Third, flight 3 slalom

Marty Reiter—Third, flight 3 GS

Doug Laroe—Third, flight 5 slalom and GS

Wendy Krause—Second, flight 4 slalom

Madeline Burnham—First, flight 4 GS

Skylar Beadle—First, flight 5 GS

Dan Walsh—First, flight 7 Slalom, Second GS

Steve Tedder—Second, flight 7 slalom

Keegan Clary—First, flight 8 Slalom

Sharon Horton—Third, flight 16 GS

Landon Clary—Second, flight 12 Slalom and GS

Tim Smith—First, flight 12 GS

Ethan Palmer—Third, flight 18 Slalom

Owen Palmer—Third, flight 19 GS

Saturday January 4 Results

Sunday January 5 Results

Team Results January 5  

Appalachian Race 1 December 20-21

The GSOC race team is officially in first place after the first race of the season at Appalachian Mountain December 20-21, 2013.  This is the first time we have had this race in two years due to no man-made snow early season.  It was great to get the cob webs out before the holidays.

Saturday’s 9:45 slalom start for Division 2 was overcast and fairly warm with temps in the lower 40’s.  Lots of chemical and salt made the course stay in rock hard, carvable form.  After a re-set for Division 1, the course remained rut free and quite nice even though you couldn’t see the course through the dense fog and intermittent rain.  Division 1 racers persevered through brutal conditions to whip the field!  Forecasted torrential rain and thunder/lightning cancelled Sundays GS event.  This made it quite convenient to have the entire team get together at the Mellow Mushroom in Blowing Rock for pie and drinks Saturday night knowing we didn’t have an early wake up call to ski in the slush and rain.  Everyone had fun…thanks to the anonymous pizza donor!

It was great to see three college kids race: Trevor, Jake and Madeline.  Also, welcome to the team Sarah Dockery-Bliss who had a great finish while preggars!

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Appalachian race December 20-21, 2013:

Ray Berggreen—Third, flight 1 Slalom

Trevor Thomas—First, flight 2 Slalom

Sarah Dockery-Bliss--Third, flight 2 Slalom

Don Shaffer—First, flight 3 Slalom

Madeline Burnham—Third, flight 3 Slalom

Doug Laroe--First, flight 4  Slalom

Skylar Beadle—Second, flight 6 Slalom

Dan Walsh—Second, flight 7 Slalom

Greg Thomas—First, flight 12 Slalom

Slalom Results

Team Results

 


 

 Race Report & Statistics 2012-13

 

Crescent Cup Silvercreek WV March 9, 2013

This of course will be my last BLOG of the season.  I will feel a little empty knowing that I won’t have to send out race reminders, organize the team, prep my boards and train for the next event…time to dust off the bike and golf clubs!  Congratulations to all GSOC race team members:  We dominated the field once again at Silvercreek March 9 in the morning GS set and beat the 11 other teams that showed up.  Unfortunately we came in 7th in the afternoon Slalom set with an ultimate 4th place overall for the Crescent Cup.

For the third year in a row, the CSC decided to run all races in one day. Two runs of GS in the morning, then two runs of Slalom in the early afternoon. It takes great athletes to become fit enough physically and mentally to compete.

For GS, 14” of new snow from two days prior covered all of the bare spots with slow snow. It didn’t take long to push off the slow stuff to offer a slightly icy surface that all competitors enjoyed on a blue bird day that the cat operator said was probably the best day of the season.

Starting at 12:30 for Slalom, conditions didn’t change much even though the sun shined bright all day. The courses remained icy but started to rut up on the second run. Snow began to melt and winter cloths came off as we approached 50 degrees and wet snow and water adhered to the slalom gates.

Prizes were given out for podium winners in GS and Slalom. Trophy’s were given out for combined times for GS and Slalom in both divisions.

SPECIAL NOTES:  Liz Beadle was crowned fastest woman on the mountain! She beat out three youngsters who would have loved to take her place. 

Landon Clary was awarded a trophy as MIR (Most improved Racer) this year, besting over 150 competitors!

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third and combined time trophy at the Crescent Cup race March 9:

David Lippucci—First, flight 1 GS. Third place combined time trophy

Marty Reiter—First, flight 3 GS, second Slalom, First place combined time trophy

Liz Beadle—Second, flight 3 GS, Third place combined time trophy

Madeline Burnham—Third, flight 3 GS

Garry Whitaker—First, flight 4 GS.  Third place combined time trophy

Caity Burnham—Second, flight 5 GS.

Jeff Schwartz—Third, flight 6 GS.

Dan Walsh—Second, flight 11 GS, second Slalom.  Second place combined time trophy

Landon Clary—Third, flight 13 GS, Second Slalom.  First place combined time trophy

Phillip Clary—Second, flight 15 slalom.  First place combined time trophy

Chris Palmer—First, flight 16 GS.  Third place combined time trophy

I’ll see everyone at summer camp on Mt. Hood or at Copper Thanksgiving week!

Giant Slalom Results

Slalom Results

Combined Results

Team Results

 

Sugar Mountain Race 2 February 23-24

Congratulations to all GSOC competitors and family members that contributed to a great 2012-2013 season!  We came in second behind the Raleigh team with a nice push at Sugar 2, 2013.

Saturday’s 8:55 start for slalom was a little wet and foggy.  Sugar Mountain stepped up and spread 750 lbs. of green chemical/salt to make sure the conditions stayed hard and true for both divisions.  Snow density and coverage were great for so many rain days this year.

Sundays GS runs were super-duper.  A Blue bird day with cold temps that made courses suitable for ice skates.  The Division 1 course was so tight, it made Ebeneezer Scrooge smile.

Excellent season to all participants!

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Sugar 2 race February 23-24:

Dan Shurkus—Third, flight 1 GS

Byron Loflin—First, flight 2 GS

Don Shaffer—Third, flight 2 Slalom

Madeline Burnham—Third, flight 3 Slalom

Wendy Krause—First, flight 4 slalom, Second GS

Caity Burnham—Third, flight 6 Slalom, Third GS

Dan Walsh—Second, flight 8 Slalom

Hailey Thomas—Third, flight 11 Slalom

Jeff Schwartz—First, flight 12 GS

Landon Clary—Third, flight 14 GS

Owen Palmer—Third, flight 18 GS

Saturday February 23 Results

Sunday February 24 Results

Sunday February 24 Team Results

 

Beech Mountain February 9-10

 

 After our second to last race of the season at Beech February 9-10 the GSOC race team has passed the Charlotte team by 1 point but still trail first place Raleigh by 7 points.  Everyone looks forward to an all out battle at Sugar February 23-24 to see if we can overtake a strong Raleigh team. 

 Saturday’s 10:00 blue bird day start for slalom couldn't be nicer at Beech Mountain.  The snow held true all day for both divisions with only a little icy sheen for the last 20 racers.  Beech ran like clockwork but long lift lines made the day a little tough for gatekeepers and race workers.

Sundays GS runs were a mirror of the Saturday…blue bird day with excellent fast conditions and much shorter lift lines.  Things were even quicker when the Division 1 racers volunteered to gatekeep for the Division 2 racers.    

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Beech race February 9-10, 2013:

Don Shaffer—First, flight 3 Slalom, First GS

Madeline Burnham—Second, flight 4 Slalom, First GS

Tim Smith—Second, flight 7 Slalom

Dan Walsh—Third, flight 8 Slalom

Greg Thomas—Third, flight 12 Slalom, Second GS

Kristy Clary—Second, flight 12 Slalom, Third GS

Keegan Clary—Third, flight 13 Slalom

Sharon Horton—First, flight 16 Slalom

Landon Clary—First, flight 15 GS

Saturday February 9 Results

Sunday February 10 Results

Team Results February 10 

 

Appalachian Mountain January 26-27

 The GSOC race team is currently in second place after our second race of the season at Appalachian Mountain January 26-27, 2013.  We are five points behind our bitter rival Raleigh in The Eastern Division even though we had the most racers signed up compared to all other teams.  Injuries, work issues and another competing race have taken a toll on our standings.

Saturday’s 9:30 slalom start was slightly foggy with splashes of sun peeking through mild temps in the mid 30’s.  The man-made snow from the previous week’s ultra-cold snap provided an excellent base for racing.

Sundays GS offered cloudy skies with more moderate temps.  The course stayed racer ready with rut-less turns through both divisions.

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Appalachian 2 race January 26-27, 2013:

Elizabeth Beadle—Third, flight 2 slalom, Third GS

Byron Loflin—First, flight 2 GS

Don Shaffer—First, flight 4 slalom, First GS

Wendy Krause—Second, flight 4 Slalom, Third GS

Skylar Beadle—Second, flight 5 GS

Caity Burnham—Second, flight 7 slalom, second GS

Hailey Thomas—Third, flight 12 GS

Greg Thomas--Second flight 13 slalom, Second GS

Jeanne LaRoe--Second, flight 14 slalom

Chad Hooks—First, flight 16 GS (First, first podium for our partially sighted ski racer!!)

Landon Clary—Third, flight 16 GS

A super-duper congratulations go out to newly qualified racers this season so far:

Jimmy-Lee Brown

Veronique Brown

Maxime Brown

Melissa Palmer

Ethan Palmer

Owen Palmer

Chris Palmer

Saturday January 26 Results

Sunday January 27 Results

Team Results January 27

 

Sugar Mountain January 5-6

The GSOC race team is currently in second place after our first race of the season at Sugar Mountain January 5-6, 2013.  We are one point behind our arch rival Raleigh in The Eastern Division and one point ahead of new rival Charlotte.  Unfortunately, our first race at Appalachian December 15-16 was cancelled due to lack of manmade snow.

Saturday’s 9:00 start for slalom was not cold but crystal clear.  It was nice to be able to see the 20” deep rut at four Division one turns.  Everyone thought the “Grassy Knoll” turn was a nice touch for brutally sparse conditions.  We were the only ones on the mountain.  The second run on Division 1 was a toboggan run where patience paid off.  Division two fared much better with a fairly smooth course and only three gates with grass and dirt on Big Red.

Sundays GS didn’t offer much better conditions.  Seams left by the groomer made Division 1 a buckin’ bronco rodeo ride.  Division 2 GSOC racers had a much better course once again on Big Red and offered some nice podiums and six newly qualified GSOC racers: Tim Smith, Veronique Brown, Maxime Brown, Melissa Palmer Ethan Palmer and Ronnie Gleason!

Congratulations to the following GSOC racers who finished first, second or third at the Sugar 1 race January 5 + 6, 2013:

 Ray Berggreen—Second, flight 1 slalom

David Lippucci—Third, flight 1 slalom

Dan Shurkus—First, flight 2 slalom and GS

Elizabeth Beadle—Third, flight 2 GS

Don Shaffer—First, flight 4 slalom

Garry Whitaker—Second, flight 4 slalom

Steve Auffinger —Second, flight 4 GS

Doug  Laroe—First, flight 5 slalom, second GS

Wendy Krause—Third, flight 5 slalom

Madeline Burnham—First, flight 5 GS

Jim Morgan—Second, flight 6 slalom

Skylar Beadle—First, flight 7 GS

Roger Brown —Third, flight 12 GS

Kristy Clary—Third, flight 14 slalom

Jeff Schwartz —First, flight 14 GS

Sharon Horton—First, flight 16 slalom, third GS

Keegan Clary—First, flight 16 GS

Chad Hooks—Third, flight 18 GS

Come on out to our next race at Appalachian January 26-27 to watch us take over first place!

Saturday January 5 Results

Sunday January 6 Results

Team Results January 6

  

Hits: 2810
0